5 jednoduchých princípov, vďaka ktorým si zorganizujete priestor čo najlepšie

Životné tempo sa zvyšuje každým jedným dňom a jediným miestom zotavenia zostáva náš domov. Územie, v ktorom nie je čas ani priestor na žiadny neporiadok a chaos. Avšak, aj pri jeho zariadení a organizácii existujú určité pravidlá a metódy, ktoré treba dodržiavať, aby ste dosiahli najlepší výsledok.

Samozrejme, človek sa ani tu nezaobíde bez určitého podielu tvorivosti a experimentovania, ale ak dodržíte aspoň pár najdôležitejších zásad organizácie priestoru, výsledok je zaručený.

Ako vplýva organizácia a poriadok na náš život?

Organizácia priestoru je dôležitá z rôznych dôvodov. V prvom rade si ňou okolo seba vytvárame tie najlepšie podmienky na bezproblémovú existenciu, pretože, ak nemáme okolo seba všetko správne usporiadané, vytvára sa v priestore chaos a je ťažšie sa v ňom sústrediť nielen na prácu, ale aj život.

Výhodou dobre usporiadaného priestoru je aj fakt, že každá jedna vec je na svojom mieste, vďaka čomu potom nestrácate čas hľadaním a riešením ďalších zbytočných starostí. No a to najdôležitejšie je, že optimalizujte svoj obytný priestor a jeho využitie. A ak vám práve takýto komfort chýba, poďte sa spolu s nami pozrieť na to, ako si ho vytvoriť.

1. Rozdeľte si priestor na zóny

Najdôležitejšou zásadou pri vytváraní každého interiéru je rozdeliť ho na funkčné oblasti. V obytnom priestore sú to tradične denné a nočné časti priestorov. Inými slovami, banálne rozdelenie na miestnosti vždy bolo a zostáva efektívnym spôsobom vytvárania pohodlného interiéru.

2. Vytvorte si oázy pokoja

„Oázami“ sa v interiérovom dizajne nazýva určitá skupina nábytku a ďalších prvkov v rámci funkčnej oblasti, ktoré predstavujú sebestačnú kompozíciu. Napríklad rozsiahly stôl so stoličkami, ktorý vytvára jedálenský kút, pohovka s kreslami a stôl ako salónik alebo barový ostrov so stoličkami ako samostatný barový priestor vo vnútri kuchyne. Výhodou je, že takéto „oázy“ môžu byť vytvorené aj priamo v strede miestnosti.

3. Vyberte si správne skladovacie a úložné systémy

Organizácia priestoru však nie je iba o zónovaní a farbách. Menej alebo viac dekoračné predmety, či doplnky bežnej potreby je nutné predsa niekam aj uložiť.  Šatník v spálni ale vždy na všetko nestačí a ani priestor kuchynskej linky nie je neobmedzený. A práve preto treba hľadať v dome alebo byte ešte ďalšie možnosti optimálneho využitia priestoru.

Veľmi ekonomickým, pohodlným, jednoduchým a zároveň kvalitným riešením by mohli byť aj špeciálne policové regály od Majster Regál.

Kompaktný kovový regál pre komoru, garáž, pivnicu alebo letnú chatu je všestranným riešením  nielen pre uskladnenie sezónnych vecí, športových potrieb, náradia a domácich potrieb. V závislosti od očakávaného zaťaženia, výšky a počtu sekcií, ako aj šírky políc, môžete tieto regály využiť naozaj na všetko a všade.

Vďaka modulárnemu princípu regálov je možné inštalovať tento skladovací systém do rôzne veľkej miestnosti a dosiahnuť tak s ním efektívne zónovanie priestoru a mať vždy voľný prístup ku všetkým uloženým veciam.

4. Využite fyzikálne vlastnosti jednotlivých materiálov

V interiéri trávime viac ako 90 % svojho času, čo znamená, že je nutné si ho prispôsobiť naozaj do posledného detailu. To ale neznamená, že k tomu potrebujete rady a prítomnosť drahých dizajnérov,  stačí využiť silu a význam vlastností jednotlivých materiálov.

Metóda organizácie priestoru pomocou farieb, svetla a textúry materiálov pomáha zorganizovať pohodlný a ergonomický interiér nielen vizuálne, ale aj emocionálne. A určite vám s tým pomôžu aj spomínané regály, ktoré si môžete vybrať aj na základe rôzneho farebného prevedenia.

5. Vyskúšajte otvorené police

Uľahčite si život tým, že z jednej steny svojej izby urobíte otvorenú policovú jednotku. To vám ráno pomôže ušetriť čas pri hľadaní vhodných kúskov oblečenia a po príchode domov s vytvorením priestoru, v ktorom sa budete cítiť veľmi príjemne.

Opäť k tomuto účelu môžete využiť kovové regály, ktoré sú pevné, objemné a variabilné, takže sa nielen vám, ale aj priestoru prispôsobia čo najlepšie.

Zdroj obrázkov: majster-regal.sk

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov