5 dôvodov, prečo sú malé montované domy dnes takým hitom

Kým pár desiatok rokov dozadu sa stavali obrovské domy, ktoré bez problémov zvládli slúžiť aj niekoľkým generáciám, dnes je trend skôr opačný. Mnohé nové domy sú úžitkovou plochou porovnateľné s bežných trojizbovým bytom. A napriek tomu sú čoraz viac obľúbené. Prečo je tomu tak?

Zdroj obrázka: pexels.com

1. Jednoduchá cesta k vlastnému bývaniu

Malý montovaný dom predstavuje pomerne jednoduchú cestu k vlastnému bývaniu. Stavba takéhoto montovaného domu si vyžaduje nižšie náklady, než sú potrebné na kúpu bytu s porovnateľnou podlahovou plochou. Navyše, ak už vlastníte stavebný pozemok a stačí vám „len“ postaviť dom, náklady sú skutočne neporovnateľne nižšie, než v prípade, ak by ste sa rozhodli pre kúpu bytu.

K domu ešte získate aj aspoň malú záhradku, kde si môžete oddýchnuť alebo aj dopestovať vlastné ovocie a zeleninu. Nie je preto žiadnym prekvapením, že malé domy sa stali hitom u jednotlivcov aj rodín s jedným dieťaťom.

2. Menšie životné náklady

Okrem nižších nákladov potrebných na nadobudnutie nehnuteľnosti, ponúkajú malé domy aj nízke prevádzkové náklady. A to je dnes, v čase neustále sa zvyšujúcich cien energií, nepostrádateľná pomoc pre mnohé domácnosti.

Dnes už totiž málokto potrebuje veľký dom s dvoma poschodiami a troma detskými izbami. Naopak. Dnes znamená takýto dom pre priemernú rodinu zbytočné prevádzkové náklady a množstvo nevyužitého priestoru.

3. Bohaté možnosti ako sa vyhrať so zariadením

Aj s malým priestorom sa dá krásne vyhrať. Stačí si len vybrať z projektov malých domov podľa svojich predstáv a nebáť sa svetlých materiálov. Tie malý priestor opticky krásne rozžiaria a razom bude pôsobiť väčšie.

A nie. Nemusíte sa báť toho, že v malom dome budete musieť nábytok do miestností skladať ako tetris. Malé domy sa stali akousi architektonickou výzvou dnešnej doby, a tak je väčšina projektov malých domov robená skutočne zaujímavo a už na prvý pohľad vás osloví prekvapivými možnosťami zariadenia.

Bytovému dizajnu v tomto prípade vládne najmä škandinávsky štýl, ktorý je typický eleganciou, minimalizmom, prírodnými materiálmi a jemnými farbami. A práve to je to, čo dodáva interiéru malého domu to jemné čaro. A napriek tomu, že v Škandinávii je chladno, aj teplo domova.

4. Menej priestoru, menej upratovania

Pamätáte si časy, keď jarné upratovanie domu bez problémov zabralo aj celý týždeň? Umytie 20 okien, tepovanie 6 kobercov, umytie podláh v 7 izbách… Majitelia malých domov takéto problémy nepoznajú. Aj to je jeden z dôvodov prečo tento typ domov obľubuje väčšina domácich gazdiniek. I na to najdôkladnejšie upratanie malého domu totiž stačí maximálne jeden deň.

A navyše, čím menej priestoru dom má, tým menej priestoru poskytuje aj na hromadenie zbytočností. A tak si vždy dvakrát premyslíme, čo doma potrebujeme a čo nie. A vďaka tomu je malý dom takmer stále na oko uprataný.

5. Domček pre hostí, či biznis plán

Okrem jednoduchej cesty k bývaniu, predstavuje tento druh domov aj jednoduchú cestu k podnikaniu. Aj to je jeden z hlavných dôvodov prečo čoraz viac vedľa bežných domov vyrastajú v záhrade ešte moderné montované chaty.

V niektorých domácnostiach slúžia ako domček pre hostí na zahraničný štýl, v iných ide o výhodnú investíciu – prenájom. Veď čo môže byť lepšie ako využiť veľký pozemok a postaviť si na ňom nehnuteľnosť na zarábanie? Samozrejme, aby sa táto investícia čo najviac oplatila, je potrebné, aby bol domček postavený čo s najnižšími nákladmi. Ale zároveň musí byť dostatočne reprezentatívny a atraktívny pre budúcich návštevníkov. A obe požiadavky dokonale spĺňa montovaná chata či menší montovaný domček.

Malé domčeky predstavujú kreatívne riešenie, ako si v čase drahých nehnuteľností a ešte drahších hypoték dopriať vlastné bývanie. No ani ostatné dôvody, prečo dnes ľudia uprednostňujú malé domy, nie sú prekvapivé. Skôr je pre nás prekvapivé, keď vidíme veľké domy, ktoré boli obľúbené pár desiatok rokov dozadu.

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov