5 DIY tipov, ako si originálne uchovať spomienky na výnimočnú udalosť

Spomienky zhmotnené do fotografií nám pri pohľade na ne dokážu vyčarovať úsmev aj s odstupom niekoľkých rokov. Vystavenie ich v rámiku, či zálohovanie na externom disku nie je jediná možnosť ako si ich uchovať. Ide to aj kreatívnejšie a estetickejšie. Pripravili sme pre vás 5 jednoduchých návodov, vďaka ktorým budete mať svoje spomienky vždy po ruke.

Ani fotoalbum, ani fotokniha – scrapbook

Knižky plné fotiek, nálepiek, kresieb, či krátkych poznámok sa stali v posledných rokoch veľmi populárnymi.

Na výrobu scrapbooku budete potrebovať: čistý album (zošit), vytlačené fotografie (rôzne formáty a veľkosti), ozdobné lepiace pásky, nožničky, fixky a ďalšie doplnky podľa vlastnej fantázie. Množstvo kreatívnych kancelárskych pomôcok, ideálnych na výrobu scrapbooku, si môžete vybrať z Tedi letáku. V ich ponuke nájdete pravidelne pomôcky na prípravu rozličných DIY produktov. Pobočky Tedi nájdete už vo viac ako 41 slovenských mestách.

Potom si už len stačí naplánovať ako by mal váš scrapbook vyzerať a pustiť sa do práce. Jej postup záleží čisto na vašej fantázií. Nalepíte na stránku len fotku? Doplníte ju farebnými lepiaci páskami? Podložíte pod ňu farebný papier? Pripíšete výstižný popis? Dolepíte vstupenku z festivalu?

Všetko je dovolené. Pretože čím viac sa pri zakladaní scrapbooku vyhráte, tým viac budú vaše spomienky ako živé aj po rokoch.

Svietiaca reťaz plná fotiek a iných spomienok

Dekoratívna svietiaca reťaz natiahnutá na stene, či vybranom kuse nábytku krásne osvieži interiér a zároveň vám pomôže udržať vaše najkrajšie životné okamihy vždy na očiach.

Túto jednoduchú dekoráciu si doma vytvoríte už za pár minút. Stačí si v obchode vybrať vhodný typ reťaze (dĺžka, veľkosť svetielok), natiahnuť ju na stenu a medzery medzi jednotlivými svetielkami vyplniť vytlačenými fotografiami.

Tie tam môžete upevniť štipcami na bielizeň či špagátikmi. Reťaz môžete na stene natiahnuť aj do rôzneho tvaru, napríklad srdca, ši kábliky rôzne prepliesť. Rovnaký tvar a veľkosť nemusia mať ani vystavené fotografie.

Rámik na fotografie v originálnom šate

Fotky vystavené na poličke v rámiku sú jednoznačne najviac tradičným spôsobom vystavenia spomienok. No aj túto klasiku je možné poňať po svojom a efektívne si ju oživiť. Stačí si rámik z fotkou z dovolenky ozdobiť nazbieranými mušľami, či rámik pomaľovať, použiť servítkovú techniku, kúsky dreva, špagát…

Možností, ako oživiť na prvý pohľad fádny rámik, je naozaj mnoho. Tou najjednoduchšou, ktorú zvládnete aj ak nie ste nadaní na ručné práce, je jeho obalenie do baliaceho papiera.

Prípadne si môžete z tohto papiera vďaka origami technike poskladať aj celý rámik. Možno to znie zložito, ale postup je jednoduchý. Potrebovať budete 2 listy baliaceho papiera s rozmermi 30 x 15 cm, ktoré poskladáte podľa tohto videa.

Vlastnoručne maľovaný obraz z fotografie

Že nie ste žiadny maliar? Nevadí. Predlohu na obraz na plátno v štýle omaľovánky vám vyrobia z akejkoľvek vlastnej fotky. Vy si ho už len následne vymaľujete podľa naznačených čísel a hotovo. Originálny obraz ako od skutočného umelca sa hrdo môže pýšiť kdekoľvek v interiéri.

Pri výrobe tejto dekorácie si navyše aj dobre oddýchnete a odbúrate stres, vďaka originálnej protistresovej omaľovánke, z ktorej sa na vás postupne bude usmievať milá spomienka.

Stena plná fotiek

Máte radi tapety a koláže? Čo tak to skĺbiť do jedného a vytvoriť si na stene originálnu tapetovú koláž plnú milých momentov? Do takejto originálnej koláže môžete zakomponovať vlastné fotky, obrázky aj iné spomienkové predmety.

Tapetu z vlastnej fotografie vám z vášho návrhu vytlačia v rôznych spoločnostiach zameraných na výrobu fotodarčekov, prípadne tapiet. Jej nalepenie na stenu následne prebieha rovnako, ako pri klasickej tapete. Ak ste aspoň trochu zruční, hravo to zvládnete aj sami.

Originálne životné momenty si zaslúžia aj svoje originálne uchovanie v našej pamäti. Vďaka pripomínaniu si príjemných chvíľ s tými, ktorých máme radi, sa náš mozog cíti omnoho príjemnejšie. Pohľad na vystavené spomienky tak pomáha zmenšiť úzkosť či zmierniť depresie. A príjemných rozptýlením od každodenných starostí je aj výroba rôznych handmade výrobkov. Tvorba originálnych dekorácií s fotkami, ktorá kombinuje oboje, tak bude príjemnou činnosťou a ideálnym prostriedkom na psychohygienu.

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov