5 bezpečnostných zásad pri práci s motorovou pílou

Bez ohľadu na to, či ste skúsený profesionál alebo len príležitostný používateľ, narábanie s vysokovýkonným záhradným náčiním, akým je aj motorová píla, si vyžaduje prísne dodržiavanie bezpečnostných zásad. Tu je 5 základných pravidiel, ktoré si musíte osvojiť skôr, ako sa pustíte do práce.

1. Správny úchop a postoj

Pre lepšie ovládanie motorovej píly vždy používajte obe ruky. Palcom a prstami pevne obopnite rukoväť, čím zabránite vážnejšiemu poraneniu v prípade spätného rázu. Stojte vzpriamene, s nohami rozkročenými na šírku na ramien, pričom pílu máte umiestnenú po svojom boku – pre lepšiu podporu, ľahšie držanie a bezpečnosť. Nikdy nestojte za ňou.

2. Používajte ochranné prostriedky

Máte pocit, že vám ich netreba? Radšej neriskujte a pri práci s motorovou pílou či iným výkonným zariadením, ako sú napríklad krovinorezy, noste ochranné okuliare alebo prilbovú súpravu s ochranou tváre a sluchu, pracovné rukavice a pevnú obuv.

3. Pred spustením vykonajte bežnú kontrolu

Pred samotným použitím píly by ste mali skontrolovať 3 základné veci: ostrosť reťaze (pre ľahšiu manipuláciu a rýchlosť rezania), napnutie (rýchlejší a čistejší rez) a stav bezpečnostnej brzdy (pri práci s pílou musí byť vždy zapnutá).

Pozn. napnutie reťaze je potrebné kontrolovať aj počas používania motorovej píly, nakoľko sa postupne uvoľňuje a naťahuje.

4. Odstráňte prekážky v okolí

Pred prácou poriadne preskúmajte oblasť, kde budete rezať a potenciálne nebezpečenstvá odstráňte – dajte pozor na veci, ktoré máte nad hlavou, ale aj tie, ktoré máte pod nohami, aby ste znížili riziko zakopnutia (polámané konáre, skaly či polená).

5. Nepoužívajte reťazovú pílu, keď …

Tu je niekoľko situácií, kedy by ste motorovú pílu rozhodne nemali používať:

  • ste sami – pre prípad, že by sa niečo stalo, je lepšie prizvať si k práci s pílou aj “pomocníka”. Ten by mal však zostať v bezpečnej vzdialenosti, tj. aspoň 10 m od osoby, ktorá pílu obsluhuje.
  • je zlé počasie – napr. silný nárazový vietor
  • režete v polohách nad úrovňou ramien – ideálne je rezať v úrovni pása alebo nižšie.

Zdroj obrázku: Dusan Petkovic / Shutterstock.com

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov