Niekoľko dôvodov, prečo navštíviť Island hneď teraz!

Island, krajina burácajúcich sopiek, monolitických ľadovcov, zamrznutých hôr a hlbokých fjordov sa stala Mekkou pre fotografov, ktorí chcú zachytiť surovú a mystickú silu prirodzenej severskej krásy.

Členitosť a silné kontrasty islandskej krajiny ho robia pre cestovateľov takým neodolateľným. Ľadovcové zaplavené územia, vodopády, týčiace sa hory, fjordy a dokonca aj púšte sopečného popola – toto všetko tu nájdete v relatívnej blízkosti. Malá populácia Islandu (približne 325 000 obyvateľov) len potvrdzuje, že väčšina jeho prírodných krás ostala takmer alebo úplne nedotknutá. Pre fotografa vytvára príležitosť  zachytiť svet, ktorý sa zdá byť prázdny a človek sa tu cíti ako narušiteľ. Severná poloha Islandu umožňuje podnikavým fotografom vyhotoviť snímky mystickej a omamne krásnej polárnej žiary, ako tancuje ponad islandské sopky a ľadovce.

Island je v oboch svojich aspektoch – geologickom aj historickom – pomerne mladá krajina. Vyzdvihnutie ostrova nad hladinu spôsobil pohyb Stredoatlantického chrbta, na ktorom Island leží a ktorý oddeľuje Eurázijskú a Severoamerickú tektonickú dosku. Predpokladá sa, že Island sa formoval len pred 16 – 18 miliónmi rokov.

Erupcie sopiek na Islande ovplyvňovali chod udalostí vo svete ľudí počas celej histórie. V roku 1783 erupcia sopky Laki spôsobila rozsiahlu devastáciu územia v Európe, zapríčinila hladomor v Egypte a prerušila monzúnové prúdenie v severnej Afrike a Indii. V roku 2010 erupcia vulkánu Eyjafjallajökull vypustila oblaky popola ponad celú Európu, kvôli ktorým boli zrušené tisíce letov pravidelných liniek.

Pre každého fotografa, ktorý je fascinovaný zachytávaním obrazov veľkolepej prírodnej krajiny plnej surovej sily, je Island miestom, ktoré musí vidieť.

ZDIEĽAJ NA: