35 miest s najpriezračnejšou vodou na svete. Tieto miesta sa oplatí navštíviť!

Milujete potápanie? V priezračných vodách našej planéty si ho užijete naplno. Málokde je voda tak priehľadná, že človek dovidí až na dno. Preto vám predstavíme 35 miest, ktoré by ste mohli navštíviť už len kvôli tomuto zážitku. Moria i jazerá všetky sú dychberúce!

1. Ostrov Linapacan – Filipíny

Na tomto ostrove žije okolo 15.000 ľudí a je súčasťou Palawanu. Výnimočný je vďaka krásnym plážam a čistučkej vode.

2. Maledivy

Maledivy nájdete v Indickom oceáne a skladajú sa z 36 atolov (koralových ostrovov). Tieto atoly sa rozpriestierajú na ploche 90.000 km2, čo z nich robí jednu z geograficky narozptýlenejších krajín na svete. Z 1.192 ostrovov je obývaných iba 192. Voda v ich okolí je priezračná a láka návštevníkov z celého sveta.

3. Bodrum – Turecko

Bodrum sa nachádza v juhozápadnom regióne Turecka. V staroveku sa mu hovorilo Halikarnas a bolo známe vďaka jednému zo siedmych divov starovekého sveta – Mausólovo mauzóleum. Hrad z 15. storočia sa týči nad pobrežím. Nájdete v ňom aj múzeum podvodnej archeológie a počas roka sa v ňom konajú festivaly.

4. Cayo Coco – Kuba

Cayo Coco je ostrov v strede Kuby známy vďaka svojim rezortom. Je súčasťou súostrovia nazývaného „Kráľovské záhrady“. Bol pomenovaný podľa bielych ibištekov, ktoré tu rastú a miestny ich volajú Kokosové vtáčiky (Coco). Sčasti ho pokrýva neporušená príroda, no okrem nej sú tu aj veľké pláže lákajúce tisíce návštevníkov.

5. Cala Macarelleta, Menorka – Španielsko

Zálivy Macarella a Macarelleta sú na juhozápadnej strane Menorky a pýšia sa bielym pieskom prechádzajúcim do žiarivo tyrkysovej morskej hladiny. Voda je tu teplá i v zime a kopce sú pokryté borovicami a dubmi. Ideálne miesto na rodinnú dovolenku.

6. To Sua Ocean Trench – Samoa

Prírodný bazénik v dedine Lotofaga, ktorý by ste na tomto mieste nečakali. To Sua znamená „veľká diera“, v ktorej radi plávajú mnohí návštevníci. Je tam nainštalovaný aj rebrík, ktorým sa dostanete do tridsaťmetrovej hĺbky.

7. Sabah – Malajzia

Sabah je jeden z trinástich štátov Malajzie, uložený v jej najvýchodnejšej časti. Nachádza sa v severnej časti ostrova Borneo. Za pobrežím Sabah leží niekoľko ostrovov a koralových reliéfov, ako aj najväčší ostrov Malajzie – Pulau Banggi, ktorý je známy najmä ako raj pre potápačov.

8. Jenny Lake – Wyoming

Nachádza sa v Národnom parku Grand Teton. Vzniklo roztopením ľadovca a je hlboké 129 metrov. Smeruje k nemu mnoho turistických chodníkov, ale dá sa na ňom aj člnkovať. V okolí sú skalnaté vrchy, preto je táto destinácia vhodná aj pre horolezcov.

9. Bonito, Mato Grosso do Sul – Brazília

Bonito je časť štátu Mato Grosso do Sul v Brazílii. Nachádza sa v regióne, ktorému sa zvykne hovoriť „Karibik Stredozápadu“ kvôli neuveriteľne krásnej modrej hladine vody. Vďačí tomu vápencom, ktoré tvoria jej dno a sú prírodným filtrom nečistôt. Na prostredie s vysokým obsahom vápnika sa adaptovalo mno rastlín aj rýb, ktoré nie sú bežné na iných miestach zemegule, preto je návšteva tohto miesta nezabudnuteľným zážitkom.

10. Calanque de Sormiou – Francúzsko

Ide o chránenú oblasť, často navštevovanú kvôli turistike a horolezectvu. Krásne more mení svoje farby od žiarivo tyrkysovej až po tmavú modrú.

11. Ostrov Panari, Okinawa – Japonsko

Ostrovu Panari sa hovorí aj Aragusuku a je to jeden z Yaeyama ostrovov. Je známy ako jedna z najlepších destinácií pre potápačov. Podmorský svet a koraly spolu s korytnačkami, žralokmi a tropickými rybami lákajú priaznivcov tohto športu z celého sveta.

12. Puerto Ayora – Galapágy

Mestečko v centre Galapág, v Ekvádore, je na južnom pobreží ostrova Santa Cruz. Je to najhustejšie obývaný ostrov z Galapág, domov Nadácie Charlesa Darwina ako aj Národného parku Galapágy. Nachádza sa tu záliv Tortuga, kde sa dajú pozorovať vtáky, kraby, mangrovníky, biele žraloky a gigantické korytnačky.

13. Jazero Tahoe – Nevada

Nachádza sa v Sierra Nevade a je to najväčšie horské jazero v Severnej Amerike. Má hĺbku 501 metrov, čo ho robí druhým najhlbším jazerom USA. Okrem toho je aj dvadsiate siedme najobjemnejšie jazero na svete. Vzniklo ešte počas doby ľadovej a dodnes sa hrdí krištáľovo čistou vodou. V lete nájdete v jeho okolí turistov, v zime zase lyžiarov.

14. Cayos Cochinos – Honduras

Je súčasťou druhého najväčšieho súboru koralových útesov – Mezoamerickej koralovej bariéry. Nie je prístupné komerčným potápačom a rybárom, čo prispieva k zachovaniu jeho čistoty.

15. Primošten – Chorvátsko

Primošte je súčasťou Šibeniku. Nachádza sa na juhu medzi mestami Šibenik a Trogir. Jeho najväčšia pláž sa nazýva Raduča a menšia časť Mala Raduča bola zvolená za jednu z desiatich najkrajších pláží v Chorvátsku.

16. St. George – Bermudy

St. George sa nachádza vo východnej časti Bermúd a je súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Mesto má bohatú históriu najmä vďaka tomu, že bolo britskou kolóniou.

17. Hanauma, Oahu – Hawai

Záliv Hanauma na Hawaii začína byť čoraz populárnejším medzi milovníkmi šnorchlovania. Chráni stovky tropických rýb, ktoré je možné pozorovať v priezračnej vode. Toto miesto navštevuje tak veľa ľudí, že z nich už ryby nemajú strach a môžete sa k nim priblížiť.

18. Rio Azul – Argentína

Modrá rieka je krátkou vodnou plochou v Patagónii. Je skôr chladnejšia, kvôli svojmu ľadovcovému pôvodu. Keďže neprechádza cez nijaké jazero, je veľmi rýchla. Často sa mení jej hladina, preto ju ľudia radi splavujú.

19. Korfu – Grécko

Korfu je grécky ostrov v Iónskom mori. S gréckou históriou je previazaný už od čias staroveku a spomína sa aj v gréckej mytológii. Je spojený s dvoma vodnými symbolmi – Poseidónom, ktorý bol bohom morí a Asoposom, dôležitou gréckou riekou.

20. Aitutaki – Cookove ostrovy

Je to jeden z pätnástich Cookových ostrovov, pričom je z nich druhý najnavštevovanejší.

21. Koh Phi Phi Don – Thajsko

Tento ostrov si zatiaľ udržiava svoju čistotu, no v poslednej dobe je preľudnený turistami, čo mu výrazne uberá na atraktivite. Je to spôsobené hlavne kvôli doprave – dá sa sem dostať iba na trajekte.

22. Playa Blanca – Kolumbia

„Biela pláž“ je na ostrove Baru asi hodinu vzdialenom od Cartagena. Čistá pláž stelesňuje všetko čo si predstavíte pod pojmom raj v Karibiku.

23. Jazero Arnensee – Švajčiarsko

Jazero v Bernskom kantóne je používané ako rezervoár pre Romande Energie. Toto krásne miesto je skvelé pre krátku dovolenku a plávanie v čistučkej vode, ako aj na piknik či grilovačku na jeho brehu.

24. Ostrov Tioman – Malajzia

Spája sa v ňom niekoľko skvelých podmienok – málo obyvateľov, husté zalesnenie a krásne pláže s priezračnou vodou a zaujímavým podmorským svetom. Dokonalé!

25. Belo Sur Mer – Madagaskar

Belo sur Mer je rybárska dedina vzdialená 80 kilometrov od Morondava. Návštevníkov privíta kilometrová pláž, biely piesok a priehľadné more vo všetkých farbách drahokamov. Kúpanie je tu však iba na vlastné riziko, pretože ľudí ohrozujú silné spodné prúdy.

26. Dog Island, San Blas – Panama

San Blas je ideálnym ostrovom Karibiku – biele pláže, milí obyvatelia, možnosť zažiť autentický život kmeňa Kuna Yala a dostatočná infraštruktúra, ktorá zaručuje pohodlie ako doma.

27. Ostrov Culebra – Puerto Rico

Toto miesto navštevujú obyvatelia z okolitých miest, aby si na víkend oddýchli od rušného života. Má mnoho známych pláží, napríklad pláž Flamenco.

28. Bora Bora

Tento dovolenkový raj netreba predstavovať. V priezračnej vode môžete pozorovať a dokonca aj kŕmiť žraloky, raje a iné morské živočíchy.

29. Exuma – Bahamy

Zafírovo-modrá vodná hladina pôsobí exoticky a lákavo. Existujú tu aj nedotknuté pláže a ultraexkluzívne rezorty, kde nájdete mnoho celebrít. Príroda je tu silnejšia ako človek preto tu má svoj domov aj niekoľko najznámejších ľudí na svete.

30. Jazero Torch, Antrim County Michigan – USA

Jazero je známe tým, že sa v jeho okolí dá liezť na skaly, voziť na kanoe, rybárčiť a potápať. Malé množstvo lodí z neho robí raj pre milovníkov prírody. Je však omnoho „tichšie“ ako ostatné Michiganské jazerá a nezvyknú sa tu konať hlučné párty.

31. Ostrov Comino – Malta

Nachádza sa v Stredozemnom mori, medzi Maltou a Gozom. Nazýva sa podľa rasce, ktorej sa tu veľmi darí. Je obľúbený pre svoju izolovanosť od okolitého sveta, pôsobí ako prírodný chrám, v ktorom znova načerpáte sily. Najpopulárnejšia je Modrá lagúna, kde sa dá potápať a pozorovať morské živočíchy.

32. Ostrov San Andres – Kolumbia

Obývajú ho modré a čierne kraby, korytnačky, leguány, chameleóny a iné plazy, stovky rôznych druhov vtákov a rýb. Po ponorení sa do jeho vôd zistíte, že pod hladinou sa skrýva tisíce farebných odtieňov, za čo sú zodpovedné predovšetkým koraly.

33. Sardínia – Taliansko

Sardínia sa nachádza neďaleko západného pobrežia Talianska a je to krásny ostrov Stredozemného mora s nádhernými plážami a panoramatickými výhľadmi na hory i na more. Juh smeruje k Afrike a sever ku Korzike.

34. Bahia de las Aguilas – Dominikánska republika

Je súčasťou Národného parku Jaragua a je považovaná za jednu z najkrajších pláží na svete. Rovnako ako okolitý park je chránená, pretože na pláži i vo vode je mnoho jedinečných živočíšnych druhov.

35. Neznáme miesto

Napokon tu máme posledné miesto s najpriezračnejšou vodou – ak by ste ho vedeli identifikovať, napíšte nám o ňom! 🙂

Ilustračná foto: Julius SilverKrivec Ales

Zdroj / Najpriezračnejšie vodné plochy na svete: dailynewsdig

ZDIEĽAJ NA: