15 geniálnych tipov ako lepšie využiť a opticky zväčšiť priestory v menšej domácnosti

Tieto nápady sú jednoduché, ich realizácia vám nezaberie veľa času ani úsilia. Niekedy stačí iba lepšie využiť úložný priestor, či použiť zopár optických trikov a z vášho skromného bytíku či menšieho domčeka sa razom stane priestorný palác.

1. Závesné systémy v kuchyni

Poveste si na stenu háčiky a police, do ktorých môžete uložiť koreničky, hrnčeky či kuchárske knihy, ktoré často používate. Najlepšie je povesiť poličky tak aby hneď po vstupe do miestnosti zaujali váš pohľad a vytvorili v miestnosti jeden ústredný bod.

2. Police s knihami zaveste do výšky

Policami obohnané steny sú výborným riešením najmä pre menšie pracovne. Poveste police do výšky a získate tak viac miesta pre váš pracovný stôl a ďalšie skrinky.

3. Pracovňa prerobená na detskú izbu

Táto detská izbička bola pôvodne pracovňou. Tam, kde kedysi býval písací stôl je dnes postieľka. Do skriniek umiestnených priamo nad postieľkou môžete uložiť všetky tie potrebné vecičky, ktoré vám do domácnosti s narodením bábätka pribudnú.

4. Zaveste si hrnce a panvice

Určite ste tento nápad už niekde videli, tak prečo si niečo podobné nevytvoriť vo vlastnej kuchyni. Vyberte panvice a hrnce zo skriniek a zaveste ich priamo pod strop, nad vašu pracovnú plochu.

5. Vyvýšené ležovisko

Ak máte doma vysoké stropy, vybudujte si miestečko na odpočinok vo vyššej výške. Tento nápad vám pomôže využiť inak nevyužitý priestor a zároveň si  vytvoríte pokojné miesto na relax a snívanie iba pre vás.

6. Ako využiť úzke priestory

Pracovňu si môžete vytvoriť aj v dlhšej, málo využívanej chodbe. Jeden spojitý, vstavaný stôl je síce užší ale vďaka svojej dĺžke ja na ňom dostatok miesta na všetko potrebné. Na povrch môžete použiť sklo, to sa ľahko čistí a celú miestnosť vizuálne odľahčí.

7. Nápad pre malú kúpeľňu

Menej je niekedy viac. Do rozmerovo menšej kúpeľne voľte radšej moderný, priehľadný sprchovací kút, ktorý vytvorí dojem otvoreného priestoru. Vaňa či sprchový kút so závesmi by tu pôsobili stiesnene.

8. Závesy od stropu až k podlahe

Obľúbený trik mnohých dizajnérov. Ak zvolíte do miestnosti dlhé závesy siahajúce od stropu až k podlahe vytvoríte dokonalú ilúziu vysokých stien. Miestnosť sa bude zdať vyššia.

9. Väčšia spálňa vďaka farbám a zrkadlám

Pri zariaďovaní spálne vyberajte doplnky a nábytok v rovnakej farebnej škále. Farebne odlišné kusy nábytku opticky rozbíjajú priestor a miestnosť tak pôsobí nesúrodým dojmom. Nezabudnite na zrkadlá a svetlé farby, ktoré miestnosť rozjasnia.

10. Veľkoformátové fotky a obrázky

Poveste si na stenu fotky veľkého formátu zachycujúce krajinu či vaše obľúbené mesto. Na prvý pohľad pôsobia ako okno do iného sveta a krásne „otvoria“ každú miestnosť vo vašej domácnosti.

11. Hojdacia sieť v interiéri

Doprajte vášmu domovu trošku exotiky. Hojdaciu sieť si vy aj vaši hostia ihneď zamilujete. Ak ju povesíte do rohu, nezaberie takmer žiadne miesto a kto by sa nechcel po rušnom dni aspoň na chvíľku cítiť ako na dovolenke.

12. Voľte svetlé farebné odtiene

Pri maľovaní a zariaďovaní interiéru sa vyhnite tmavým odtieňom a voľte radšej svetlé farby. Opticky otvárajú priestor a izba bude jasnejšia a plná svetla.

13. Úložné priestory kde ich nečakáte

Snažte sa využívať nábytok dvojakým spôsobom. Stolík v obývačke môže rovnako poslúžiť ako odkladací, tak aj úložný priestor. Šikovne tak schováte napríklad deku či iné veci, ktoré práve nepoužívate.

14. Nebojte sa zrkadiel

Zrkadlá dokážu v malých priestoroch úplne zázraky. Miestnosť vďaka nim pôsobí väčšia a svetlejšia. Veľké zrkadlá môžeme zavesiť napr. tak aby odrážali svetlo z okna do miestnosti alebo sa v nich odrážal váš obľúbený obrázok či váza s kvetinami.

15. Zvoľte vhodné svietidlá

Nízke stropy môžete opticky zvýšiť aj voľbou vhodného svietidla. Ideálne sú bodové svetlá. Ak však predsa len zatúžite po nápadnejšom, väčšom svietidle, voľte také, ktoré smeruje tok svetla nahor. Jasne ožiarený strop nad ním sa potom zdá vyšší, ako v skutočnosti je.

Zdroj: lifehack.org

ZDIEĽAJ NA: