20 praktických trikov do domácnosti má už vyše 100 rokov, no život vám uľahčia aj dnes! #1

Pred sto rokmi sa dobré rady do domácnosti šírili aj v obaloch cigariet. Kartičky z cigariet sa dokonca zbierali, pretože na nich boli fotografie celebrít či užitočné informácie. Niektoré rady slúžili len pre číre pobavenie – napríklad spôsob ako namaľovať kačku bez toho, aby ste zdvihli ceruzu od papiera. Iné zase s účelom naozaj pomôcť – uhasiť oheň alebo uľaviť od bolesti. Zábavne i vážne si teraz posvietime na dvadsať tipov a trikov z roku 1900.

1. Ako vytiahnuť triesku

Trieska zapichnutá v dlani je často nepríjemné bolestivá, najmä pri jej vyťahovaní. Skvelým spôsobom ako to zvládnuť je naplniť fľašu so širokým hrdlom horúcou vodou takmer po okraj a pevne pritlačiť postihnutú časť ruky o hrdlo fľaše. Podtlak uvoľní pokožku a para triesku z ruky doslova vycucne.

2. Ako nakrájať čerstvý chlieb na tenké plátky

Ťažkosti s krájaním čerstvého chleba obídete, ak dodržíte nasledujúcu radu. Nôž namočte do horúcej vody a keď sa celý zohreje, rýchlo ho utrite a krájajte chlieb. Horúci nôž zabezpečí tenké a nepoškodené krajce.

3. Ako oddeliť dva poháre

Keď sa vám stane, že sa v sebe dva poháre zaseknú, nalejte do horného studenú vodu. Spodný pohár ponorte do teplej vody a dva poháre sa razom oddelia.

4. Ako oživiť rezané kvety

Kvety, ktoré pri prenášaní zvädli, namočte do horúcej vody a nechajte ich v nej kým nevychladne. Potom konce kvetou odrežte a umiestnite ich do studenej vody, ako zvyčajne.

5. Ako vyrobiť zmes na hasenie ohňa

Zmiešajte 450 g soli s 225 g chloridu amónneho a rozmiešajte ich v 1 litri vody. Zmes prelejte do litrových fliaš. Keď bude horieť fľašu celou silou hoďte do plameňov, aby sa rozbila.

6. Ako namaľovať kačku a pritom nezdvihnúť ceruzu od papiera

Áno, aj takéto návody sa ľuďom pred sto rokmi hodili. Postupujte podľa štyroch krokov a zabavte svojich priateľov.

7. Ako otestovať maslo

Ak si nieste istý, či je maslo kvalitné, natrite kúsok na papier. Potom papier zapáľte. Ak bude dym príjemne a chutne voňať, ide o maslo. Ak budete cítiť nepríjemný zápach, pravdepodobne obsahuje margarín.

8. Ako uvariť zemiaky

Ak chcete pripraviť suché a kašovité zemiaky, pridajte do vriacej vody štipku soli a cukru. Keď sa zemiaky uvaria, vodu zlejte a hrniec vráťte späť na oheň. Občas hrncom potraste, aby zemiaky rovnomerne vyschli.

9. Ako ošetriť výron

Poškodený kĺb zdvihnite čo najvyššie a obaľte ho obväzmi namočenými v studenej vode. Obrázok ukazuje, ako udržať obväzy neustále mokré bez toho, aby ste ich museli stále preväzovať. Použite krčah s vodou, ktorý bude vyššie ako poškodená končatina a bude z neho prevísať obväz dotýkajúci sa poškodeného miesta. Keď sa výron zlepší, natrite ho liečivou masťou.

10. Ako posúdiť a predpovedať počasie

Cestovatelia a výletníci, ktorí skoro ráno vyrážajú do sveta, by si mali všímať oblaky. Ak je v diaľke obláčik, ktorý sa približuje veľkou rýchlosťou, pravdepodobne bude pršať. Ak sa postupne rozpadáva a zmenšuje, bude slnečno.

11. Ako vložiť sviečku do svietnika, ak je príliš hrubá

Nemusíte ju obrezávať. Stačí ju namočiť do horúcej vody a počkať, kým sa vosk zahreje. Potom sviečku jednoducho vložte do svietnika, bude v ňom pevne držať.

12. Ako zabaliť rezané kvety

Ak niekomu posielate kvety a nechcete, aby po ceste zvädli, zapichnite ich do surového zemiaka. Podporte ich bavlnou a papierovým obalom.

13. Ako zastaviť splašeného koňa

Nikdy nebehajte pred neho. Nekričte a nemávajte rukami, to by ho vystrašilo. Chyťte voz alebo koč a voľnou rukou sa snažte chytiť opraty. Potom koňa upokojte.

14. Ako zapáliť zápalku keď fúka vietor

Zápalku najskôr nadrežte smerom k jej hlavičke. Takéto malé triesky sa pri škrtnutí zapália, plameň je silnejší a má väčšiu šancu udržať sa.

15. Ako vyrobiť nádrž na pitie pre kuriatka

Jednoduchú nádrž vyrobíte z fľaše od vína, pripevnenej drôtom k drevenej latke. Fľaša plná vody by mala byť sčasti ponorená do misky s vodou – takto sa bude voda postupne dopĺňať, keď budú kuriatka piť.

16. Ako vyčistiť olejomaľbu

Najskôr ju oprášte a potom zľahka vyčistite surovým zemiakom prerezaným napoly. Keď sa zemiak zašpiní, ihneď ho vymeňte. Nakoniec maľbu potrite jemnou vrstvou oleja.

17. Ako pozbierať rozbité sklo

Použite jemnú handričku. Poprikladajte ju na rozbité sklo a potom ju so všetkými črepinami vyhoďte.

18. Ako určiť, či je homár čerstvý

Ak kupujete vareného homára a chcete overiť jeho čerstvosť, vyrovnajte jeho chvost a rýchlo ho pustite. Ak doslova „skočí“ do pôvodnej polohy, je čerstvý.

19. Ako ochrániť vázy pred rozbitím

Vázy majú často tenké a ľahké dno a ťažšiu vrchnú polovicu. Naplňte ich preto pieskom, ktorý ich zaťaží a zabráni prevráteniu, spadnutiu a rozbitiu.

20. Ako uvariť rozbité vajíčko

Vajíčka s prasklinami zvyknú vytiecť zo škrupinky. Zabránite tomu ak pridáte do vody ocot.

Zdroj / 100 rokov staré triky do domácnosti: digitalcollections

ZDIEĽAJ NA: