10 trendových retro inšpirácií, ktoré si váš dom zamiluje

Ak ste to ešte nepostrehli, retro štýl je späť! V móde, doplnkoch, životnom štýle a aj v bývaní. Niet sa čo čudovať, že oblečenie s nádychom 20-tich rokov dozadu sa opäť vracia do módy a nie je tomu inak ani v nábytku. Možno nie úplne presne v štýle, aký poznáme zo starých filmov, líši sa nádychom moderných detailov súčasnej doby. Mnoho dizajnérov sa necháva minulosťou inšpirovať a preto ak hľadáte práve tieto „staro-nové“ kúsky, skôr ako siahnete do peňaženky, nechajte si od nás trochu poradiť.

Máme pre Vás tieto užitočné typy:

1. Vyberte éru, ktorú máte radi a nechajte ju pohltiť Váš interiér

Retro nábytok je tu na to, aby Vám vyvodil atmosféru minulosti, preto si vyberte tú, ktorá je Vám srdcu najbližšia. Mnohí majitelia domov si volia roky v polovici 20. storočia a nábytok, ktorý sa pohybuje v rozpätí rokov 1930 až 1960. Je však na Vás, ktorý zo štýlov si vyberiete, každá éra sa vyznačuje svojim podielom vzorov, farieb, použitých materiálov a pop kultúry, ktorá ku každému domu pasuje inak.

2. Vyberte nábytok, ktorý zodpovedá architektúre vášho domova

Mnohí majitelia vyberajú nábytok kadejako, zatiaľ čo ostatní dávajú prednosť tomu, aby architektúra ich domu pomohla dotvoriť správnu súhru s vybraným nábytkom. Docieliť tento efekt nie je až tak fyzicky náročné, pretože mnohí architekti sú zároveň aj bytoví dizajnéri.

3. Retro osvetlenie

Osvetlenie bolo neoddeliteľnou súčasťou retro nábytku a je ním až dodnes, či už sa Vám páčia veľké oblúkové lampy z kovových materiálov, ktoré boli populárne v rokoch 1970 a sú populárne aj dnes alebo dávate prednosť závesným svietidlám z hliníka z rokov 1960. Ak sa rozhodnete vybrať si osvetlenie od svojho obľúbeného výrobcu, voľte osvetlenie pre strop, steny a podlahy v rovnakom retro štýle a Váš dom sa bude odrážať v radostnom svetle Vašich očí.

4. Kuchyne, v ktorých si zaspomínate

Kuchyne majú za sebou dlhú cestu dizajnových podôb, avšak retro spotrebiče a starožitný nábytok sa opäť dostávajú k slovu. Ak zavriete oči a predstavíte si typickú americkú kuchyňu v roku 1950, to je presne to, čo sa dnes považuje za IN. Kabínkové sedenie vo vysokom farebnom kontraste s kovovými povrchmi Vám dajú pocit, že sedíte v starom bistre, kde Vám raňajky donesie krásna Marylin.

Štýl Andyho Warhola a jeho veselých pop art-ových kúskov nikdy nevyjde z módy spolu v kombinácii so spotrebičmi, či už nerezovými alebo pastelovými – vaša kuchyňa bude stredobodom vášho kulinárskeho vesmíru.

5. Výber doplnkov v retro štýle

Aj napriek neúspechu zrkadiel v tvare slnka z rokov 60tych, dnes sa tieto doplnky dostávajú na titulné strany časopisov o bývaní. Ak Vás však tento honosný retro štýl až tak veľmi nepresvedčil, skúste niečo menej nápadné a jemné a použite to v celom dome. Nostalgiu Vám navodia vintage kovové plechovky na stolíkoch, ktoré nájdete hádam v každom obchode s doplnkami alebo v remeselníckych dielňach.

6. Pozor na materiály, nie vždy platí staré = dobré!

Mnoho dizajnérskych firiem stavia na doplnkoch s využívaním čiar, ktoré sa opäť stávajú nostalgickými a retro. Ak sa rozhodneme pre starý dobový nábytok z tzv. garážového predaja alebo vintage obchodov, dbajte na materiály, ktoré na ňom boli použité alebo hodláte použiť. Týka sa to hlavne nábytku určeného pre deti, ako sú detské postieľky, prebaľovacie pulty, ale aj nábytok určený pre dospelých. (Vyhýbajte sa materiálom a lakom s obsahom olova)

7. Vráťte sa späť k popoludniam stráveným vonku na terase

Vonkajšie bývanie, najmä to na terase alebo verande bol spôsob života pre mnoho obyvateľov v polovici minulého storočia a retro štýl sa vracia práve v takto štylizovanom záhradnom nábytku určený na to, prežiť tieto roky znova. Kovový alebo oceľový záhradný nábytok v pastelových odtieňoch alebo žiarivých farbách je ideálny pre vonkajšie prostredie Vášho domu. K tomu pridať niečo farebné, kvetované, pruhované alebo bodkované pod zadok a dni s drinkom ľadového nealkoholického nápoja v ruke sa môžu začať!

8. Na rade je spálňa

Nič nevystihne lepšie vintage štýl ako vysoký kontrast farieb a textílií. V 70. rokoch frčalo všetko, čo bolo lávovej farby, či už to boli lampy, tapety alebo doplnky. V kombinácii so zelenou, fialovou, tyrkysovou alebo žltou sa radili medzi favoritov tej doby. Dnes zažiarite, ak si čelo postele očalúnite zamatom alebo velúrom, interiér doplníte vankúšmi a kobercom podobnej farby a všetko to dáte do šialeného kontrastu k farbe Vašej steny. To sa potom budú v tej spálni diať veci!

9. Nájdite si farbu alebo retro prvok, ktorý Vás inšpiruje pre zvyšok vášho dizajnu

Ak sa neviete rozhodnúť pre konkrétnu éru, tak ako sme Vám odporúčali na začiatku, inšpirujte sa Vašou obľúbenou farbou a použite ju všade – výrazný spotrebič, pohovka, lampa alebo dokonca ako celá stena. Budete možno prekvapení, ako celá izba vyznie zrazu inak, ako napríklad kuchyňa, ktorú sme pre Vás vybrali na obrázku nižšie. Komu sa nepáči, nech zdvihne ruku!

10. Hľadajte inšpiráciu z pop kultúry vo svete okolo Vás

V posledných rokoch tento štýl upútava čoraz väčšiu pozornosť. Ľudia sa opäť vidia v retro televíziách, filmoch, móde, automobiloch, dokonca mnoho priemyselných odvetví sa ním nechalo ovplyvniť.

Každým dňom, každým hľadaním na internete o tom, ako si nájsť presne svoj štýl sa svet okolo mení. Ak ste sa nechali strhnúť týmto prúdom a retro štýl Vás zasiahol, neváhajte a pochváľte sa nám, čo sa Vám podarilo.

Zdroj a foto: freshome

Vaša redakcia kreativita.info a Majka.

ZDIEĽAJ NA: