Vo Fínsku dávajú novorodencov do krabíc. 95 percent matiek by nemenilo

Slovenská mamička by asi svoje bábätko nedala spať do krabice, veď postieľky a kočiare sa snažíme nachystať ešte pred pôrodom. Fínske maminy s tým ale nemajú ani najmenší problém. Bez ohľadu na to, v akej rodine sa dieťatko narodí, akú má farbu pleti, aký je ekonomický status rodiny, fínske deti dostávajú od štátu rovnaké štartovacie podmienky do života.

K rodičom zvykajúcim si na novú zodpovednú úlohu príde veľká škatuľa. Skrýva sa v nej kompletná výbava pre novorodenca. Látkové i obyčajné plienky, tielka, body, dupačky, zimné kombinézy, župan, rukavičky, ponožky, čiapočky… Dokonca aj malý spacák, hygienické potreby, obrázková knižka, hračka, uterák a pár kúskov oblečenia v neutrálnych farbách – vhodné pre dievčatká i chlapcov. Dno krabice tvorí matrac a je natoľko pevná, že slúži ako postieľka. Teda aspoň do chvíle, kým bábätko nevyrastie a už sa do krabice nezmestí.

Kvôli takejto starostlivosti nemuseli fínske ženy zasadnúť do vlády ani spisovať petície. Pôvod má v historických udalostiach. V 30. rokoch minulého storočia bolo Fínsko chudobnou krajinou s vysokou úmrtnosťou novorodencov. Z tisíc detí približne 65 po pôrode neprežilo. Táto štatistika začala prudko klesať po tom, ako fínska vláda v roku 1938 zaviedla geniálne opatrenie. Matkám z chudobných rodín poslali zadarmo materský balíček s najnutnejšími potrebami pre dieťatko. Podmienkou bolo, aby najneskôr do 4. mesiaca tehotenstva navštívili svojho lekára. Takto chcel štát zabezpečiť primeranú lekársku starostlivosť od začiatku tehotenstva až dokonca. V roku 1949 zapojili do toho programu všetky mamičky, bez ohľadu na ich ekonomickú situáciu. Dnes Fínsko vykazuje najmenšiu úmrtnosť dojčiat na svete.

Fínske bábätká spia v krabiciach

Zdroj / Materský balíček pre fínske bábätká: finnbin.com / viralforest

ZDIEĽAJ NA: