Návod krok za krokom, ako vyrobiť domácu plastelínu pre deti. Jednoducho, lacno, rýchlo a bez chémie!

Prinášame vám nápad, ktorému sa potešia rodičia rovnako ako ich ratolesti. Pozrite si návod krok za krkom na domácu plastelínu, s ktorým sa môže vaše dieťa hrať v kuchyni popritom, ako vy budete variť napríklad nedeľný obed.

Budeme potrebovať:

 • 1 šálku bielej múky,
 • 1 šálku teplej vody,
 • 2 polievkové lyžice soli,
 • 2 polievkové lyžice vinného kameňa – soľ kyseliny vínnej („Cream of Tartar“) nájdete napr. v DM-ku,
 • 2 polievkové lyžice oleja na varenie,
 • 85 g želé v prášku.

Návod ako postupovať

 1. Všetky ingrediencie zmiešame dokopy.
 2. Aj keď to bude trvať dlhšie a bude oveľa viac upratovania, nechajte aj deti nech si ju sami miešajú. Bude to pre nich zábava, a popritom sa naučia pomáhať v kuchyni. Držte sa miešania, až kým nebude väčšina hrudiek preč.
 3. Varte na miernom ohni za stáleho miešania, až kým sa z hmoty nestane guľa, taká masa cesta.
 4. Po ukončení „varenia“, umiestnite hmotu na pomúčenú dosku a počkajte, kým vychladne.
 5. Po 20-30 minútach cesto zasypte múkou a nechajte ho svojich malých trochu miesiť. Postupne pridávajte múku, aby hmota nebola lepkavá (asi ½ šálky). V tomto bode, si navyše môžete pridať potravinárske farbivo, aby boli farby živšie. Môžete pridať dokonca trblietky. Tí, ktorí majú radi jednoduchosť si vystačia so želé ako je na obrázku.

Cesto je hotové! Teraz nechajte pracovať detskú fantáziu. Deti určite hra s novou plastelínou chytí a budú sa s ňou chcieť hrať celé hodiny. Sami uvidíte, aké môžu byť deti kreatívne a čo dokážu z hmoty vytvoriť.

Keď sa deti s plastelínou dohrajú, uschovajte ju v chladničke vo vzduchotesnej nádobe. Pri každodennom používaní môže byť v chladničke niekoľko týždňov. Kedykoľvek začína byť hmota lepkavá, stačí pridať viac múky.

Domáca plastelína

Zdroj a foto / Domáca plastelína pre deti: modernparentsmessykids

Videonávod

ZDIEĽAJ NA: