Vynálezcovia nevyhnutných vecí

Spleť vynálezov a objavov sa v priebehu histórie celého sveta rozšírila na niekoľko tisíc a zrejme aj viac. Bez nich by sme v niektorých prípadoch neboli schopní pre nás bežných a základných činností. Napríklad v prípade auta a hnacích zariadení a prístrojov sa zišlo hneď niekoľko objavov a vynálezov naraz.

Dnes vieme o využití elektromotorov naozaj všetko a jeho funkcia je pre človeka nepopísateľná. Spomeňme si ale na starovek a stredovek, kde sa týmto veciam o ich vzniku možno ešte ani nesnívalo. Dnes využíva elektromotor a jeho funkcie naozaj každý, rozbehnúť stroj a zariadenie vďaka nemu sa nám zdá byť naozaj jednoduché, ale skúste si dopodrobna pozrieť ako funguje a ktoré súčiastky obsahuje.

Človek so slovenským pôvodom sa pokúsil o skonštruovanie prvého modelu elektromotora, v ktorom pevnú aj otáčaciu silu tvorili elektromagnety. Štefan Anián Jedlík síce vyrastal v maďarskom prostredí , no jeho korene siahajú na Slovensko. Narodil sa v Zemnom pri Komárne a svojho času pôsobil aj v Bratislave.

Keď si sadnete do auta a niekoľko kilometrov sa bezpečne veziete po určitej ceste, ani si neuvedomíte, že tento dokonalý stroj je ako robot, o ktorom si v minulosti mohli nechať naozaj len zdať. Prevodovky zaručia nekomplikovanú zmenu rýchlosti a pneumatiky pohodlnú jazdu. Aj v prípade pneumatík to bolo zaujímavé. Vo fabrike na výrobu gumených lôpt pre deti sa zrodil nápad, ako vyrobiť pneumatiku, ktorá bude slúžiť, vtedy to platilo najmä pre cyklistov. Éduard Michelin začal vyrábať vo veľkom pneumatiky pre bicykle a neskôr aj pre  automobily. Jeho vynález poslúžil aj pri pristávaní raketoplánu Endeavour, ktorý pristával práve na pneumatikách značky Michelin.

Bez vynálezov ako sú tieto by sme sa možno ešte stále prepravovali na drevených kolesách, zabezpečovali pohon jednotlivých strojov ručne a čakali sme na vhodnú chvíľu, ktorá nám otvorí garážové brány do sveta noviniek. Doba ide však stále dopredu a my s radosťou počkáme na horúce novinky, o ktorých sa bude možno neskôr písať podobná história.

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov