Tipy a triky do kuchyne z kuchárskej knihy z roku 1922, ktoré by sme mali v kuchyni používať aj dnes!

Varenie sa v niečom podobá starobylej alchýmii a aj keď pridáte presné množstvo surovín, miešate keď treba a dávate pozor na teplotu – občas to jednoducho nevyjde. Hoci sa trendy vo varení menia, šikovné tipy a triky, ktoré zachraňovali v kuchyni naše babičky a prababičky, spoľahlivo fungujú aj dnes. Veď si ich vyskúšajte na vlastnej koži!

V roku 1922 vyšla kuchárska kniha pani E. F. Warrenovej. Podelila sa v nej o pár tajomstiev, ktoré jej ušetrili veľa stresu. Nadčasové triky napísala na koniec knihy a budú sa hodiť aj novodobým gazdinkám a kuchárom. Nadýchanú polevu zvládla rovnako dokonale ako nepozvaných mravcov v kuchynskej linke. Ktorý tip sa vám najviac páči? Dajte nám vedieť v komentároch 🙂

1. Zjemnenie steaku pomocou octu a olivového oleja

Tĺčik na mäso odložte do zásuvky a pripravte si hlboký tanier s tromi polievkovými lyžicami octu a jednou polievkovou lyžicou olivového oleja. Steak položte dovnútra a nechajte ho niekoľko hodín nasiaknuť (každú hodinu ho obráťte). Pani Warrenová vysvetľuje, že takýto postup „používajú v prvotriednych hoteloch a reštauráciách“ a dokáže „premeniť tuhý kúsok hovädzieho steaku na výživný a jemný kus“.

2. Šťavnaté koláče vďaka papierovým slamkám

Slamka „aká sa používa v limonádach“ má byť rozstrihnutá na polovicu a zapichnutá do cesta počas pečenia. Takto umožníme pare, aby unikala z cesta von a šťava z ovocia sa nepreleje cez okraje.

3. Šalviou zabojujte proti neželaným zvieracím návštevám

Mravce si nájdu cestičku do kuchyne najmä počas letných horúčav. Pani Warrenová radí poukladať pozdĺž kredenca malé kytičky uvité z lístkov šalvie, ktoré fungujú ako hrádza pred mravcami.

4. Do domácej polevy pridajte trochu vínneho kameňa

Vínny kameň má podobné vlastnosti ako kypriaci prášok. Pani Warrenové pridávala do polevy tretinu čajovej lyžičky vínneho kameňa – pomáha stabilizovať ostatné ingrediencie a poleva je nadýchaná, pevná, a nerozteká sa tam, kde nechceme.

5. Búchajte plech s cestom o stôl a budete mať nadýchaný koláč

Po naliatí cesta do formy pár krát pobúchajte po stole. Vraj to zaručene funguje!

6. Rozkrojený citrón ostane čerstvý vďaka studenej vode

Ak potrebujete použiť napríklad polovicu citróna, druhú ponorte do studenej vody. Každý týždeň vodu vymeňte.

7. Vláčne koláče vďaka jablku

Tento trik funguje aj na chlieb a iné pochutiny, ktoré by sa mohli zosušiť. Stačí k nim položiť zrelé olúpané jablko a zachovajú si svoju vlhkosť.

8. Odstráňte pripálenú pachuť zeleniny pomocou vody

Pani Warrenová odporúča vyklopiť celú zeleninu do panvice so studenou vodou. Pár minút ju treba nechať odležať a potom použiť novú panvicu a variť ďalej. Chuť by mala byť opäť svieža.

9. Studená voda zabráni rozbitiu vaječného žĺtka

Varenie strateného vajíčka je ultimátna skúška kuchárskej zručnosti. Pani Warrenová odporúča hrniec s horúcou vodou tesne pred rozbitím vajíčka namočiť do studenej vody. Malo by sa podariť dokonale.

10. Sušienkové cesto zbaví kapustu zápachu

Kapusta je chutná potravina, ale počas varenia dáva o sebe vedieť silnou vôňou. Kým ju dusíte, obaľte okraj hrnca cestom na sušienky zabalenom v utierke. Aróma bude oveľa príjemnejšia.

11. Zlatisté koláčiky vďaka sladkému mlieku

Aby mali koláče pani Warrenovej vždy chrumkavú zlatistú kôrku, potrela ich pred pečením sladkým mliekom.

Máte aj vy zaručené tipy, ktoré vám prezradila ešte vaša babička? Ak áno, podeľte sa s nami o ne v komentároch!

Zdroj / Tipy a triky do kuchyne z roku 1922: littlethings | archive

ZDIEĽAJ NA: