Recept na domáci varený aj nevarený púpavový sirup + účinky

Spomíname si, ako nám v detstve maminy dávali lyžičku púpavového „medu“ každé ráno hneď ako vonku spŕchli listy zo stromov. Kedysi aj dnes ho ľudia poznajú ako prevenciu ochorení dýchacích ciest, ale jeho účinky sú oveľa výraznejšie a blahodárne pôsobí aj na iné časti nášho organizmu. Keďže včely sa na jeho výrobe vôbec nepodieľajú, nemôžeme hovoriť o mede, ale o púpavovom sirupe. Ponúkame vám návod na prípravu jeho redšej nevarenej ako aj hustejšej varenej verzie a poradíme vám, pri akých ochoreniach ho môžete používať.

Ingrediencie na nevarený púpavový sirup:

  • 1 liter púpavových hlavičiek (nazbierajte plnú litrovú nádobu),
  • 500 g kryštálového cukru – môžete použiť biely aj hnedý, cukru môžete dať aj menej, podľa vlastnej chuti,
  • 2 dcl vody.

Postup

  1. Púpavu zbierame za slnečného počasia v čistom prostredí, ideálne na hospodárskych lúkach ďaleko od cesty alebo v lesoch. Hlavičky púpav odstonkujeme a necháme na stole na slnku, aby z nich vyliezli chrobáčiky. Je možné očistiť ich aj v studenej vode, ale tak prídeme nielen o hmyz, ale zároveň o peľ, čo by bola škoda. Následne môžeme z púpavy vytrhať lupienky a zelené časti vyhodiť do kompostu.
  2. Potom kvietky vložíme do veľkej uzatvárateľnej nádoby, napríklad zaváraninovej fľaše od uhoriek. Zasypeme ich cukrom a nádobu uzavrieme viečkom alebo aspoň potravinárskou fóliou.
  3. Nádobu necháme stáť na okennej parapete dva dni. Občas ňou zatrasieme a premiešame jej obsah. Je vhodné, aby na nádobu svietilo slnko, cukor sa rýchlejšie rozpustí.
  4. Po dvoch dňoch prilejeme do nádoby vodu a necháme ju na parapete ďalší deň.
  5. Hotový sirup precedíme cez plátno a vytlačíme všetku šťavu z kvetov. Prirodzene je trochu zakalený, neprekáža to. Sirup skladujeme v uzavretej nádobe v chladničke. Takto vydrží približne mesiac. Môžete ho používať do limonád alebo ako sladidlo.

Ingrediencie na varený púpavový sirup:

  • 350 plne rozkvitnutých púpavových hlavičiek,
  • hrsť lístkov medovky a žihľavy (môžete vynechať),
  • 20 g kyseliny citrónovej,
  • 4 citróny,
  • 3,5 litra vody,
  • 3,5 kg kryštálového cukru.

Postup

  1. Kvety zbierame predpoludním za slnečného počasia. Môžeme ich premyť v studenej vode a zbaviť zelených častí – vytrhať z nich iba žlté lupienky. Prídeme tak o peľ, ale zbavíme sa chrobákov, rozhodnutie je teda na vás.
  2. Ak používate aj iné bylinky a rastliny, tie opláchnuť môžete a nič sa im nestane.
  3. Do päťlitrovej zaváraninovej fľaše pridáme púpavu, bylinky, kyselinu citrónovú, pokrájané citróny a zalejeme ich vriacou vodou. Zmes necháme 24 hodín postáť. Niektorí kuchári odporúčajú pred odstátim celú zmes 15 minút variť a až potom nechať lúhovať. Oba spôsoby sú vhodné, záleží iba na vašich preferenciách.
  4. Počas lúhovania občas zmes premiešame varechou, inak je nádoba celý čas uzavretá.
  5. Na druhý deň zmes precedíme do veľkého hrnca cez plátno alebo látkovú plienku – vysteľte ňou obyčajné sitko alebo cedidlo a zmes jednoducho prelejte cez takto pripravené sito.
  6. K šťave do hrnca pridáme cukor, premiešame ho a zmes položíme na sporák. Pri strednej teplote privedieme púpavovú šťavu s cukrom do varu za stáleho miešania. Potom stiahneme teplotu a necháme zmes variť, kým nezačne hustnúť. Výsledkom je tmavožltá až hnedá tekutina, niečo medzi medom a sirupom. Hustotu si určujete vy sami, podľa toho, koľko vody odparíte. Ak sa objaví na povrchu pena, odstráňte ju. Konzistenciu riedkeho medu získate približne za hodinu a pol.
  7. Ešte horúcu zmes nalejte do zaváraninových fliaš. Utrite ich viečka aj okraje, musia byť čisté a suché. Potom ich zatvorte a obráťte hore dnom.
  8. Po vychladnutí ich skladujte na tmavom a suchom mieste, v chlade. Takto vydrží až tri mesiace. Môžete si ho pridávať do čaju alebo zjesť preventívne jednu lyžičku každé ráno.

Púpavový sirup | Recept na domáci varený aj nevarený púpavový sirup

Účinky púpavového sirupu/medu a púpavy lekárskej

  1. Môže pomôcť pri: zápale pečenie, cukrovke, jarnej únave, svrbení pokožky, lišajoch a vyrážkach.
  2. Čistí žalúdok, krv, zlepšuje trávenie, rozpúšťa žlčníkové kamene, urýchľuje metabolizmus a tým pomáha pri chudnutí, pomáha činnosti sleziny.
  3. Podporuje prácu močového mechúra a odstraňovanie toxínov z tela potením.
  4. Zastavuje rast rakovinotvorných buniek
  5. Na únavu pomáha zjesť 10 stvolov púpavy každý deň. Sú trochu horké, ale majú veľmi priaznivé účinky.
  6. Zlepšuje žalúdočné šťavy a odstraňuje usadeniny z čriev.
  7. Púpava obsahuje okrem minerálnych solí aj liečivé látky pomáhajúce pri dne a reume.
  8. Redukuje opuchy.
  9. Pomáha pri činnosti žliaz.
  10. Riedi hustú krv.
  11. Dodáva telu energiu a pomáha rýchlejšej regenerácii po cvičení.
  12. Pôsobí ako prevencia nachladenia a chorôb dýchacích ciest.

Zdroj / Recept na varený i nevarený púpavový sirup: slunecnyzivot | hobby.idnes

ZDIEĽAJ NA: