10 rád od záhradkárov, ako sa zbaviť pásavky zemiakovej. Po tomto sa poberie z vašej záhrady kade ľahšie!

Pásavka zemiaková (Leptinotarsa decemlineata) je nenávidený chrobák z čeľade mandelinkovitých, ktorý sa živí požieraním zemiakovej vňate . Má bielo-žlté až bielo-oranžové pásiky s celkom desiatimi čiernymi pozdĺžnymi čiarami. Prišla k nám zo Severnej Ameriky spolu so zemiakmi a počas 2. svetovej vojny sa rozšírila až k Rusku. Okrem zemiakov napáda aj iné ľuľkovité rastliny ako je paradajka, paprika, či baklažán. Z podlhovastých žlto-oranžových vajíčok, ktoré pásavky kladú v zhlukoch po 30-35 kusoch na rub listov, sa po 4-15 dňoch vyliahnu tehlovo sfarbené larvy s čiernou hlavou. Bez prestania sa živia listami. Po troch týždňoch spadnú do pôdy, zahrabú sa 4-10 cm do zeme, kde sa zakuklia a po dvoch týždňoch vyvinú na dospelé jedince. V zemi zároveň prezimujú, aby boli na jar pripravené nahlodávať pevné nervy záhradkárov.

Jednou z možností, ako zachrániť zemiakovú úrodu, je pásavky zemiakové, ľudovo známe aj ako mandelinky, ručne vyzbierať aj s larvami a vajíčkami a zaliať ich vriacou vodou. Iní záhradkári zase odporúčajú hodiť ich do slanej vody, alebo do vody s rozpusteným mydlom. Niektorí zase odporúčajú povysávať ich do malého ručného vysávača so špeciálnym vreckom na hmyz. Tento proces je ale zdĺhavý a museli by ste ho opakovať takmer každý večer. Ako sa ich teda zbaviť na celú sezónu?

1. Striedanie pôdy

Zemiaky nepestujte stále na tom istom mieste. Pásavky v zime prežijú v zemi a vy im pripravujete čerstvú stravu.

2. Záhradkárske fólie

Vyberte na prikrytie zemiakov také fólie, ktoré prepúšťajú svetlo aj vodu. Pásavka zemiaková sa však pod nimi udusí.

3. Postrek zo zvyškov paradajok alebo z orechových listov

Pri prevzdušňovaní paradajok dávajte odrezané listy do vedra. Zalejte ich vodou, nechajte lúhovať a potom tento prírodný roztok nastriekajte na zemiaky. Aromatické listy má aj orech. Jeho listy a nezrelé orechy zmiešajte v pomere 1 kg orechových kúskov na 10 l vody (môže byť dažďová). Týždeň nechajte lúhovať a potom postriekajte zelené časti rastlín. Rovnako pomôžu aj 2-3 hrste popola rozmiešané v 10 l vody, ktoré postáli pár hodín.

4. Priateľskí susedia – vedľa zemiakov posaďte kôpor, chren, či nechtík, ktoré pásavka zemiaková neznáša

Ak posadíte tieto dve rastlinky vedľa seba, bude sa im skvelo dariť. Kôpor môžete sadiť medzi zemiakové riadky a jeho vôňa pásavku odpudí. Podobne funguje aj chren, fazuľa, kocúrnik, koriander, šalvia, rebríček a nechtík. Zo zmesi rebríčka a nechtíka môžete uvariť aj silný odvar – varte ho, kým sa polovica tekutiny neodparí. Potom ho nechajte vychladnúť a nastriekajte ho na rastlinky.

5. Draselná soľ

Ak pôdu posypete ešte pred vysadením zemiakov draselnou soľou, zlikvidujete larvy, ktoré prezimovali v pôde.

6. Roztok s horčicovým práškom

Hlavnou ingredienciou je horčicový prášok, ktorý zoženiete na internete alebo pomletím horčicových semienok. Dve polievkové lyžice prášku rozpustíte vo vedre vody. Pridáte 100 ml octu a 40 g strúhaného dechtového mydla. Všetko premiešajte a aplikujte ako postrek. Vyhnete sa takto chémii.

Z horčice poslúžia aj listy. Spolu so strúčikom cesnaku ich povarte vo vode desať minút. Potom nechajte vychladnúť a používajte ako postrek.

7. Posypte ich

Na pásavku skvelo funguje drevený popol, najmä z brezy. Ráno alebo po daždi popolom posypte listy a zelené časti rastliny, ktorými sa chrobáky živia. Posypte aj zem medzi rastlinami. Na meter štvorcový budete potrebovať 0,5-1 kg popola. Namiesto popola môžete použiť aj kukuričnú múku alebo borovicové piliny. Túto kúru opakujte pred kvitnutím raz za dva týždne a po odkvitnutí ešte aspoň raz, ideálne ešte dvakrát.

Iným druhom posypu je mulčovacia kôra zmiešaná so slamou. Nielen že pokryje zem, ale priláka aj chrobáky, ktoré sú prirodzenými predátormi pásavky.

8. Postrek zo slnečnice

Pol kila slnečnicových kvetov lúhujte 3 dni v 10 litroch vody. Tento roztok je menej účinný, ako vyššie spomenuté odvary a výluhy, ale aj on dokáže zabojovať s nepríjemným škodcom.

9. Olej z indického orgovánu neem

Tento olej je skvelým prírodným repelentom proti najrôznejším druhom hmyzu.

10. Lienky

Snažte sa prilákať do záhrady lienky vysadením rastlín, ktoré obľubujú (napríklad nechtíka a rebríčka). Lienky si totiž rady pochutnajú na vajíčkach a larvách pásavky zemiakovej.

ZDIEĽAJ NA: