Zelené mosty a tunely pre zvieratá, vďaka ktorým môžu bezpečne prejsť ponad či popod diaľnicu. Aj takto im pomáhame!

Mosty cez cestu pre divoké zvieratá sú viac ako jednoduché cestné značky, ktoré vám kážu spomaliť. Ochrancovia prírody využívajú rozličné metódy na to, aby udržali našich chlpatých priateľov v bezpečí a aby predišli autonehodám. Postupne takto vznikajú bezpečné mosty pre zvieratá ponad frekventované diaľnice a cesty.

V Spojených štátoch amerických zaberajú cesty viac ako pätinu pevniny a zrážky áut a zvierat ročne stoja viac ako osem biliónov dolárov. Prírodné mosty pomáhajú zvieratám prejsť ponad alebo popod rušnú cestu a tak pokračovať vo svojej púti v zdraví a bezpečne bez toho, aby vkročili na asfalt.

Prvé prírodné mosty vznikli už v päťdesiatych rokoch minulého storočia vo Francúzsku. Európa je v tejto oblasti doposiaľ lídrom, iba v Holandsku je 66 takýchto priechodov ako aj najdlhší priechod na svete v masíve Natuurbrug Zanderij Crailoo, ktorý je dlhý 804 metrov a prechádza cez cestu, biznis park a športové centrum.

Počas posledných tridsiatich rokov sa prírodné priechody rozšírili aj v Kanade a USA a vďaka pozorovaniam zistili, že tieto konštrukcie zvieratá naozaj využívajú. Ak by ste si mysleli, že mosty sú určené iba pre veľkých cicavcov, mýlite sa. Napríklad most na Vianočnom ostrove v Austrálii pomáha päťdesiatim miliónom červených krabov aby bezpečne prešli cez cestu počas svojej migrácie. Vo Washingtone je zase lanový most pre veveričky.

Ilustračná foto: cheekyasian

Zdroj / Bezpečné mosty pre zvieratá: mymodernmet

ZDIEĽAJ NA: