Malebná poľská dedinka Zalipie vyniká krásnou tradíciou maľovaných domčekov

Dedinská architektúra má veru čosi do seba. A netýka sa to len tej našej, krásnej slovenskej, popýšiť čím sa majú aj naši susedia. Napríklad Poliaci a ich dedinka Zalipie, v juhovýchodnej časti krajiny, 68 kilometrov od Krakova. Tá doslova akoby z nejakého obrázku vypadla…

Maličká dedinka je totižto známa svojimi maľovanými chalúpkami. Táto tradícia pochádza ešte z konca 19. storočia – po výmene starých pecí totižto ostali steny vo vnútri domov celé čierne a začadené, gazdiné ich teda začali premaľovávať, najmä kvetinovými vzormi. Tento zvyk sa čoskoro preniesol aj do exteriéru a usilovné dedinčanky krásne zveľaďovali aj vonkajšie steny chalúpok.

Pri maľovaní používali prísady od výmyslu sveta – sadze, hlinu, vápno, mlieko, cukor, bielka či cesto. Štetce používali z konských, či dokonca aj ľudských vlasov. Ich krásne umenie zostalo dlhšiu dobu nepovšimnuté, až kým si ho neobľúbil istý úradník z Krakova, ktorý o ňom následne v roku 1905 rozniesol chýr.

Tento zvyk žije ešte aj dnes, pravidelne sa totižto v obci usporadúvajú súťaže o to, ktorá gazdiná dokáže nakresliť najkrajší kvetinový vzor na stenu domu. Robí sa to aj na pamiatku Felicje Curylowej, ktorá bola asi najznámejšou z týchto maliarok. Pomaľovala si komplet celý dom, zvnútra aj zvonku, nevynechala ani nábytok, strop, či posteľné obliečky! Hovorte niečo o zanietení!

Maľovaná dedinka Zalipie

Zdroj / Dedinka Zalipie: amusingplanet

ZDIEĽAJ NA: