Staré lode prevrátili hore dnom a postavili si z nich kôlničky a chatrče na rybárske náradie

Pri najsevernejšom pobreží Anglicka nájdete malý ostrov Lindisfarne. Je známy aj ako Svätý ostrov a raj rybárov, ktorí tu bývajú vo vlastných lodiach. Nejde však o hausbóty, ako ich poznáme, ani o luxusné jachty. Staršie priestranné člny jednoducho prevracajú a postavia si z nich „chalúpku“ na skladovanie náradia a v prípade núdze i na bývanie. Duch recyklácie na tomto mieste prebýva v tradičných stavbách už poriadne dlho.

Rybári si stavali takéto sklady na svoje náradie. Ich zvyk je typický pre celý sever Anglicka, ale doteraz prežil iba na Lindisfarne a niekoľkých ďalších miestach. Sú vodeodolné a zvládajú aj náročnejšie počasie. V súčasnosti sú súčasťou národného dedičstva a keď dve z nich vyhoreli, nanovo ich opravili. Takto sa ich snažia zachovať pre budúce generácie. Obyvatelia Svätého ostrova sú na tieto stavby právom hrdí. Okrem nezvyčajnej architektúry zobrazujú aj typické spôsoby stavania lodí. Na vrchu sú ošetrované rozličnými voskmi, aby boli nepremokavé.

Tieto rybárske chatrče sú vyrobené z lodí a ich tradícia na ostrove Lindisfarne siaha až do roku 1908

Lindisfarne, tiež známy ako Svätý ostrov, je taktiež domovom nádherného zámku. Na jeho pozemku v roku 2005 vyhoreli dve chatrče, ktoré boli nanovo postavené fondom národného dedičstva

Nanovo postavené chatrče sú teraz otvorené pre verejnosť a riadené miestnymi obyvateľmi

Zdroj / Kôlničky zo starých lodí: mymodernmet

Zuzana Klučárová

ZDIEĽAJ NA: