5 užitočných tipov ako správne vybrať matrac. Na toto si dajte pozor!

O kvalitnom spánku môžeme hovoriť vtedy, ak rýchlo zaspíme, v noci sa nezobudíme viac ako jedenkrát a ráno sa prebudíme plní energie. Mnohí z nás však trpia bolesťami hlavy alebo chrbtice. Budíme sa kvôli nepohodliu, prepotenej posteli a omínaniu na bokoch či na chrbte. Ak aj vy vstávate dolámaní, iste poznáte ranné hundranie a negatívne nastavenie, ktoré sa prelína celým dňom. Odpočívanie je jednoducho rovnako dôležité ako zdravá strava či cvičenie. Zásadnú úlohu pritom hrá prostredie, kde skladáme každý večer svoje kosti. Okrem dostatočného množstva kyslíka a tmy si posvieťte aj na kvalitu svojho matraca.

Kvalitný matrac dokáže pomôcť nielen s bolesťami krížov, krčnej chrbtice či bedrových kĺbov a hlavy. Zatočí aj s opuchmi a zapchatým nosom. Je to investícia na 10 až 15 rokov. Preto by sme ju mali zvažovať opatrne a dôsledne. Na čo si dať pozor?

1. Tvrdosť matraca

Klasický matrac 90×200 cm patrí medzi najbežnejšie veľkosti, s ktorými sa stretávame. Zvyčajne si ho vyberáme podľa tvrdosti toho matraca, na ktorý sme si zvykli. V skutočnosti by sme mali vyberať podľa svojej váhy. Ľudia s vyššou hmotnosťou by si mali vyberať tvrdší matrac. Zákazníci s nižšou váhou by mali siahnuť po mäkších matracoch. Ak skúsite zatlačiť dlaňou do matraca a rozhodujete sa čo je príjemné, skúste si radšej na matrac ľahnúť. Platí tiež, že pre spánok na bruchu a chrbte je vhodný tvrdý matrac. Na boku sa lepšie spí na mäkkom matraci. Tvrdosť je rozdelená do piatich stupňov. Najmäkšie sa hodia iba na prechodné spanie, napríklad na chatu. Potom nasledujú elastické matrace, predovšetkým pre ženy s nízkou hmotnosťou. Nasledujú tvrdšie matrace pre mužov, ešte tvrdšie pre vysokých mužov. Napokon sú v ponuke najtvrdšie matrace pre ľudí vo vysokej váhovej kategórii.

Špeciálnu kategóriu tvoria matrace s dvojitou tvrdosťou – z jednej strany mäkké a z druhej strany tvrdé. Sú vhodné najmä pre manželské páry. Platí, že pre deti sú kvôli správnemu vývinu tela a rastu vhodné stredne tvrdé a tvrdé matrace 90×200 cm a čím je človek starší, tým mäkší matrac si môže dovoliť.

2. Materiál

Existuje niekoľko základných druhov materiálu, ktoré majú rôzne vlastnosti:

  • studená pena – je veľmi elastická a má dlhú životnosť, má veľké póry, takže matrac je vzdušný a odvádza teplo,
  • viskoelastická pena – mení svoju tvrdosť v závislosti od teploty, teda počas spánku sa zohrieva a mäkne, nevytvára protitlak a zabraňuje preležaninám, čo ocenia najmä dlhodobo chorí ľudia, na tomto matraci sa ľudia menej otáčajú a majú zastabilizované telo,
  • bio pena – tento materiál ocenia ekologicky zmýšľajúci ľudia, je totiž vyrobený zo surovín z prírodných olejov, je veľmi elastický a tvarovo stály,
  • latex – tieto matrace sú mäkké a pružné, často hypoalergénne,
  • tempur – ide o materiál s otvorenou bunkovou štruktúrou, reaguje na teplotu a zmierňuje tlak, jeho bunky sa pohybujú a tým eliminujú tlakové body, kde by sa mohli tvoriť preležaniny,
  • gél – tieto matrace majú na svojej ploche gélové segmenty s akupresúrnymi bodmi, ktoré pomáhajú uvoľniť počas spánku svaly,
  • pružinové matrace – obsahujú perá, ktoré poskytujú podporu a na matraci by sa nemali tvoriť preležaniny, na moderných typoch pružiny netlačia, ako to bolo kedysi a sú pomerne lacné.

3. Poťahy

Je dôležité, aby boli priedušné, neudržiavali v sebe vlhkosť a príjemne chladili. Vyberajte si hypoalergénne povrchy a dbajte aj na to, aby sa poťahy dali aj snímať a prať.

4. Matrace pre manželov

Dnes sú moderné matrace s väčšími rozmermi, pre manželov však odporúčame kupovať dva matrace 90 x 200 cm a uložiť ich vedľa seba. Kvalitné matrace by mali byť o 20 až 25 cm dlhšie ako je výška človek, ktorý ich používa. Výška matracov by mala byť minimálne 15 cm. Každý mesiac ich treba vyvetrať a pretočiť.

5. Špeciálne druhy matracov

Kvalitný matrac môže byť sendvičový, so zónami či zelený. Čo to však znamená?

  • Sendvičový matrac – je zložený z dvoch materiálov a tým sa zvyšuje jeho životnosť a komfort.
  • Matrac so zónami – povrch má rozdelený na pásma s odlišnými tvrdosťami a výstuhami. Tak zabráni preležaninám v oblastiach veľkej záťaže ako je hlava, ramená a boky.
  • BIO matrace – sú vyrobené podľa ekologických štandardov. Patria k nim aj prírodné matrace, v ktorých sa nenachádzajú syntetické látky. Spánok na nich nie je oveľa pohodlnejší ako na iných, ide skôr o vaše preferencie.
  • Ortopedické matrace – sú testované na správne rozloženie váhy tela a poskytujú oporu kostre.
  • Zdravotné matrace – majú rozličné certifikáty, napríklad hypoalergénne, hygienické alebo pre osoby dlhodobo pripútané na lôžko.

Širokú ponuku matracov nájdete na stránke ja-a-matrac

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov