6 tipov, vďaka ktorým opticky zväčšíte kúpeľňu

Kúpeľňa už dávno nie je iba funkčná miestnosť, do ktorej sa ideme umyť a vyčistiť si zuby, a jej vzhľad nás už nezaujíma. Práve naopak, tu by sme sa mali cítiť úplne prirodzene, zaspievať si v sprche a z kúpeľne vyjsť nabitý pozitívnou energiou. To sa však nedá, ak sa tu cítite stiesnene. Aj preto sa natíska možnosť kúpeľňu zväčšiť. Pohrať sa s optickou veľkosťou kúpelne môžete aj bez toho, aby ste museli prerábať bytové jadro. Ako?

1. Pohrajte sa s hĺbkou nábytku

Dnes takmer každé kúpeľňové štúdio ponúka nábytok šitý na mieru. Hoci sa hovorí, že hĺbka skrine by mala byť najmenej 60 cm, ak v nej nejdete skladovať veľké veci, ale iba pár uterákov, kozmetiku a sprchové gély, pokojne vám bude stačiť aj 40-centimetrová hĺbka. Na čo je to dobré? Skrinka zaberie oveľa menej priestoru a pokojne môže odhaliť aj jeden rad kúpeľňových obkladov, ktoré dodajú miestnosti hĺbku.

2. Máte v sprchovom kúte záves? Zbavte sa ho

Závesy v sprchovom kúte sú síce praktické, aby ste nevytopili kúpeľňu, ale zároveň z estetického hľadiska nie sú žiadnou výhrou. Okrem toho, že môžu začať plesnivieť alebo páchnuť, kúpeľňu vám opticky zmenšujú, pretože neprepúšťajú svetlo. Najlepším riešením je preto vymeniť záves za presklený sprchový kút. Ak sa do tejto výmeny nechcete púšťať, tak minimálne po každom sprchovaní by ste mali záves odrhnúť, aby ste kúpeľňu trochu presvetlili.

3. Umyte všetko sklo aj zrkadlá

Pri interiérovom dizajne platí základné pravidlo – čím svetlejšia miestnosť, tým vyzerá priestrannejšie a vzdušnejšie. Lenže ak máte v kúpeľni tmavší obklad či dlažbu, nemôžete ju jednoducho premaľovať ako ostatné miestnosti. Čo však urobiť môžete je, že umyjete okná, sklo na sprchovom kúte či boxe a nezabudnite ani na zrkadlá. Toto je veľmi účinný trik ako dostať do kúpeľne viac svetla.

4. Používajte skrinky

Aj keď vaše skrinky majú hĺbku iba 40 cm, stále sa tam zmestí dosť vecí. Aj preto by ste si mali odkladať zubnú pastu, kefky, kozmetiku, dámske župany a ďalšie prípravky do skrinky alebo zásuvky pod umývadlom. Prečo? Lebo tu platí pravidlo, že čím menej predmetov a drobností máte umiestnených v priestore, tým je to pre vás lepšie – miestnosť vyzerá čistejšie, priestrannejšie a aj svetlejšie. Tie dve sekundy, ktoré vám zaberie otvorenie skrinky, vytiahnutie zubnej pasty s kefkou a jej vloženie späť vám za to rozhodne stoja.

5. Rohožka v kúpeľni zaberá priestor

Ak máte pred vaňou alebo sprchovým kútom veľkú chlpatú rohožku, aby sa vám mokré nohy nešmykli, z hľadiska dizajnu to nie je najlepšie riešenie. Pretože rohožka vám zbytočne ukrajuje z priestoru. Vyriešiť to môžete napríklad tak, že si do vane resp. sprchové kúta dáte drevenú rohož, ktorá je esteticky príťažlivejšia a navyše budete stáť pevne aj počas sprchovania.

6. Vyberte správne umelé osvetlenie

Myslieť musíte aj na umelé osvetlenie, základom je vybrať lampu, ktorá má dostatočnú izoláciu a zvládne aj zvýšenú vlhkosť. Hoci sú dnes lustrové svietidlá moderné, v malých kúpeľniach by ste sa im mali vyhnúť, pretože vám zbytočne ukroja z priestoru. Pokojne si zvoľte viac zdrojov svetla – žiarovková reťaz na zrkadle, bodové svietidlo na strope a pomôcť vám môže aj menšia lampička na stene. Ak sa budete držať týchto tipov, aj malá kúpeľňa bude vyzerať priestranne.

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov