4 tipy, aby sa sťahovanie nezmenilo na nočnú moru

Sťahovanie nepatrí medzi činnosti, ktoré by niekto z nás robil rád – opustenie dôverne známeho miesta, zabývanie sa, upratovanie, rekonštrukcia a hlavne samotné sťahovanie! Zamrazilo vás, a to ste si to len predstavili? Nie je to také hrozné, ako sa to na prvý pohľad zdá. Teda samozrejme vtedy, ak budete mať určitý systém, viete, že váš sektorový nábytok zmestíte do dodávky a pri vybaľovaní budete mať prehľad čo kde je.

1. Prípravu nemôžete podceniť

To najdôležitejšie, čo máte pred sebou sú prípravy. Ak si na nich dáte dostatočne záležať, sťahovanie by malo byť bezproblémov. Prvým vážnym rozhodnutím je, či sa budete sťahovať vo vlastnej réžii, alebo si zaplatíte sťahovaciu službu. Chcete to skúsiť sami? V prvom rade klobúk dole pred vašou odvahou, v rade druhom – myslite na prenájom dodávky v dostatočnom predstihu, dohodnite sa s kamarátmi, ktorí vám pomôžu, a hlavne to všetko zosynchronizujte. Zdá sa vám sťahovacia služba ako lepší nápad? Vybrať si a dohodnúť sa na detailoch by ste sa mali najmenej dva týždne pred samotný sťahovaním. Tip na záver: nezabudnite požiadať susedov, či by vám mohli nechať voľné miesto pred vchodom na odparkovanie sťahovacieho auta.

2. Bez škatule nevypratávajte ani jednu poličku

Kartónové škatule sú oveľa lepšie ako igelitové vrecia. Ak do vreca dáte niečo s ostrejšími hranami, veľmi ľahko sa môže roztrhnúť a nehovoriac o tom, že sa to pri prenášaní všetko pomieša a rozhádže. Krabica ochráni vaše veci aj počas jazdy na hrboľatej ceste a navyše si tam môžete fixkou napísať, že tam máte napríklad uteráky, kuchynský riad alebo dekoráciu z obývačky. Takto viete, ktorá krabica kam patrí bez toho, aby ste ich museli otvárať. Čo sa týka nábytku do spálne, detskej či obývačky, je dobré, keď hrany oblepíte kartónom alebo penovou fóliou, aby sa pri prevoze nepoškodili.

3. Organizácia a systém

Aj keď vás čas tlačí alebo to chcete mať iba čo najskôr za sebou, myslite na systém – najprv presťahujete najťažšie a najväčšie kusy nábytku ako skrine, poličky, knižnice a potom menšie predmety ako dekoráciu, knihy či kuchynský riad. Prečo? Aby ste potom potom mohli začať hneď vybaľovať a mohli veci odkladať na miesto, kam patria. Aj preto je super, keď si na krabice napíšete, aké predmety sú v nich.

4. Zbavte sa vecí, ktoré nepotrebujete

Vďaka tomuto kroku si môžete sťahovanie výrazne uľahčiť – zbavte sa všetkého, čo už nebudete potrebovať. Ak ste niekedy založili polofunkčný vysávač s tým, že sa vám ešte zíde, tak vedzte, že nezíde. Môžete urobiť drobnú susedskú burzu alebo nechať krabice pred vchodom či pri kontajneroch s odkazom, že čo sa komu bude hodiť, to si môže zobrať. Takto môžete ušetriť aj jedno naloženie stredne veľkej dodávky. Nech je ten nový začiatok bez starých a hlavne nefunkčných kostlivcov zo skrine.

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov